środa, 26 marzec 2025 11:56

Pełen zestaw do codziennego nawodnienia

butelka filtrująca butelka filtrująca pixabay

Szukasz zdrowego i wygodnego sposobu nawadniania? Popularność zdobywają różnorodne akcesoria do picia, w tym dzbanek filtrujący, butelka z filtrem, bidon oraz butelka termiczna. Razem tworzą praktyczny zestaw na każdą okoliczność

Dzbanek filtrujący - filar w domowej kuchni

Dzbanki filtrujące szybko przefiltrują kranówkę, usuwając przykre zapachy i nieprzyjemny posmak chloru. To duże ułatwienie. Wkład filtrujący (np. węglowy, z dodatkiem żywicy jonowymiennej) eliminuje niektóre związki chemiczne Dzięki temu woda nabiera neutralnego smaku, co odczuwamy przy pierwszym łyku. Dla kilkuosobowej rodziny dzbanek jest wygodny na co dzień. Po nalaniu wody do pełna mamy go pod ręką dłuższy czas. Zrezygnowanie z wody butelkowanej to mniej plastikowych opakowań w koszu. Z czasem zauważysz wyraźną różnicę w wydatkach.

Wymiana wkładu zwykle następuje po miesiącu, choć to zależy od intensywności użytkowania i twardości wody. Dzbanek myjemy ręcznie (lub w zmywarce – jeśli producent na to pozwala), i zajmuje to niewiele czasu.

Dobra w smaku woda to podstawa w gotowaniu. Dzbanek zapewnia szybki dostęp do przefiltrowanej porcji, bez konieczności długiego czekania i chodzenia do sklepu. W trakcie spotkań ze znajomymi lub rodzinnymi obiadami wystarczy postawić dzbanek na stole, a goście sami sięgną po napój.

Butelka filtrująca - mobilne oczyszczanie

W przeciwieństwie do dzbanka, butelkę filtrującą stworzono z myślą o aktywnych. Wkład węglowy poprawia smak kranówki, a tę nalejemy w każdym dostępnym dystrybutorze wody. Tak samo w pracy, na uczelni lub w podróży mamy możliwość dolewania wody z dostępnego kranu.
Oszczędzamy czas, bo nie trzeba iść do sklepu po wodę butelkowaną. Jednocześnie nie dźwigamy dodatkowej masy plastiku.

Każde napełnienie butelki filtrującej oznacza jedną butelkę PET mniej. W skali roku to dużo mniejsza liczba odpadów. Filtr wymieniamy co kilkadziesiąt litrów co jest znacznie rzadsze niż kupowanie codziennie nowej butelki w sklepie.

Filtr należy wymienić co 4 tygodnie albo po określonej ilości przefiltrowanej wody. Producent zwykle podaje takie wartości w instrukcji. Wnętrze butelki myj regularnie ciepłą wodą z delikatnym detergentem. Po umyciu dokładnie osusz, aby nie rozwijały się drobnoustroje.

Bidon - lekki towarzysz

Bidon kojarzymy głównie ze sportem, ale jest przydatny wszędzie. Możemy uzupełnić go dowolnym napojem, najczęściej wodą, izotonikiem lub sokiem rozcieńczonym wodą. Większość bidonów wykonano z lekkiego, wytrzymałego plastiku (BPA-free), aluminium, ewentualnie stali nierdzewnej.

W odróżnieniu od butelki filtrującej, bidon nie ma wkładu oczyszczającego – jest to jedynie pojemnik.
Ustnik najczęściej tak zrobiony, by można go było szybko otworzyć zębami lub jedną ręką.

Bidon też ogranicza jednorazowe kubki. Aby zachować go w dobrym stanie, wystarczy regularne mycie – najlepiej codziennie, jeśli w bidonie trzymamy słodsze płyny.

  1. Myj wnętrze po każdym użyciu, zwłaszcza gdy był tam napój z cukrem.

  2. Susz go dokładnie, odwracaj do góry dnem.

  3. Raz w tygodniu możesz zdezynfekować go roztworem wody z octem lub delikatnym preparatem.

  4. Jeśli bidon zaczyna nieprzyjemnie pachnieć, namocz go w ciepłej wodzie z sodą oczyszczoną.

Butelka termiczna - ciepło i chłód

W trakcie chłodnych poranków marzymy o gorącej herbacie. Z kolei w upalne dni chłodny napój ratuje przed przegrzaniem. Dlatego butelka termiczna jest popularna wśród podróżujących i pracujących w terenie. Chętnie używana w biurach (zamiast papierowych kubków do kawy), na wycieczkach (gorąca czekolada) i w trakcie dłuższych spacerów (zimna lemoniada). To także sposób uniknięcia jednorazowych kubków – wystarczy poprosić w kawiarni o nalanie do własnego naczynia.

Butelki termiczne najczęściej są wykonane z dwuściennej stali nierdzewnej z próżnią między warstwami. Zapewnia to utrzymywanie temperatury przez wiele godzin – ciepłej zimą i chłodnej latem.

Najlepiej myć je ciepłą wodą z płynem do naczyń, a dodatkowa szczotka ułatwia dotarcie do dna.
Nie polecamy wkładania metalowej butelki do mikrofali i do zmywarki (chyba że producent o tym informuje). Nie zostawiaj resztek napoju na dłuższy czas w szczelnie zamkniętej butelce.