Pomimo wprowadzonych w 1994 r. norm prawnych, które jasno kodyfikują sposób modernizacji obiektów, jak i norm ich projektowania, zarówno w przypadku budynków handlowo-usługowych, jak i prywatnej, nadal nagminnie spotykamy się ze zjawiskiem przeszkód, które znacznie wpływają na jakość życia osób niepełnosprawnych.
Bezcenne w przypadku asysty w przemieszczaniu się osób niepełnosprawnych są różnego rodzaju ulepszenia instalacyjne takie, jak platformy dla osób niepełnosprawnych, krzesełka schodowe czy też schodołazy, których zazwyczaj zdalny kształt pozwala nie tylko na funkcjonalną obsługę, ale także możliwość przewożenia go ze sobą.
Kilka słów o schodołazie
Schodołaz to obecnie jedno z najbardziej pożytecznych narzędzi stworzonych do pokonywania takich barier, jak strome schody czy też wąskie podjazdy, przy których nie mieści się standardowe zaplecze w postaci krzesełka lub platformy. Schodołazy zostały stworzone z myślą o osobach funkcjonujących na wózku lub posiadających znaczne upośledzenie ruchowe, dla których normalna egzystencja i funkcjonowanie np. w bloku bez podnośnika dźwigowego stanowi wyzwanie. To również modernizacja dla osób, które na co dzień zajmują się osobą funkcjonującą na wózku, dla której ciągłe znoszenie oraz wnoszenie wózka, jest obciążeniem. W przypadku schodołazów zostały one stworzone tak, aby realizować w najwyższym stopniu zainteresowanych. Z uwagi na różny system obsługi, możemy wyróżnić schodołazy gąsienicowe, kroczące, platformowe, które należy dopasować w zgodzie do panujących warunków. W zależności od charakteru ceny schodołazów są różne jednak na rynku znajduje się szereg opcji dzierżawy schodołazu w niższej cenie.