środa, 03 kwiecień 2024 11:50

Schody drewniane w nowoczesnych i tradycyjnych wnętrzach

Schody dywanowe Schody dywanowe Fot: Mat. prasowe

Schody drewniane zapewniają w domach wygodny i bezpieczny ciąg komunikacyjny jak i nadają charakteru i ciepła we wnętrzach naszych domów. Od zawsze drewno znajduje zastosowanie w budownictwie prywatnym jak i przemysłowym. Nasza firma zajmuje się profesjonalnym projektowaniem, wykonawstwem i montażem schodów drewnianych na konstrukcji samonośnej jak i żelbetowej. Pokrótce opiszemy możliwości konfiguracji poszczególnych schodów i balustrad schodowych. 

 

Schody drewniane wykonywane są z drewna pochodzenia polskiego jak i egzotycznego. Schody drewniane na konstrukcji samonośnej takie jak schody dywanowe wymagają odpowiedniego przygotowania, ogromnej wiedzy i doświadczenia wykonawcy. Schody dywanowe lub półkowe muszą być odpowiednio zaprojektowane, tak aby wytrzymywały wszystkie obciążenia i były przede wszystkim bezpieczne dla użytkowników. Schody dywanowe dzielimy ze względu na układ schodów na:

-proste

-zabiegowe

-z podestem (platformą, która dzieli dwa lub więcej biegów schodowych)

Owe schody składają się z podstopnic, stopni drewnianych, konstrukcji wewnętrznej (stal) i balustrady wykonanej zazwyczaj ze szkła lub stali. Ta nowoczesna konstrukcja idealnie sprawdzi się w domach o większej powierzchni użytkowej. Otwory schodowe umieszczane są chętnie na środku salonu, co sprawia ułatwioną komunikację. Schody dywanowe montowane są w przeciągu jednego do dwóch dni roboczych. Należy wspomnieć, że takie schody drewniane muszą mieć przygotowane odpowiednie podłoże w wylewce. Schody drewniane dywanowe nie są podparte w żadnym miejscu. Jest to konstrukcja obok której nie da się przejść obojętnie. 

Schody półkowe - czy są bezpieczne i wygodne?

Schody półkowe to bardzo wymagająca konstrukcja zarówno pod względem produkcji jak i montażu. Aby prawidłowo wykonać i zamontować takie schody, klienci powinni brać pod uwagę nośność ścian już na etapie projektowania domu. Konstrukcja schodów półkowych wymaga odpowiednio uzbrojonej ściany nośnej. Dzieje się tak ze względu na montaż stalowych ramion w ścianie. W późniejszym etapie na stalowe ramiona nakłada się tak zwane paczki drewniane, które docelowo są schodami. Schody półkowe to bezpieczna konstrukcja, choć wiele osób ma obawy co do użytkowania takich schodów. [obraz_3

Schody drewniane na beton - które wybrać?

Schody drewniane na beton dzielą się na schody klasyczne i schody dywanowe. Które zatem wybrać? Wybór pomiędzy dwoma modelami zazwyczaj odbywa się po analizie betonu, ze względu na wygodę użytkowania. Schody dywanowe wymagają odpowiednich wymiarów aby można z nich wygodnie korzystać. Stopnie i podstopnice drewniane sklejane są ze sobą na lico, w odróżnieniu od schodów klasycznych nie posiadają wysuniętego przed podstopnicę o 25 mm noska, który ma za zadanie zwiększać przestrzeń "pod nogę". Zarówno schody dywanowe jak i klasyczne na beton wkomponowują się we wnętrza tradycyjne jak i nowoczesne. Atutem schodów drewnianych klasycznych jest większa możliwość konfiguracji między innymi podstopnic, listew przyściennych czy balustrad. Wybór pomiędzy tymi modelami zależy tylko i wyłącznie od oczekiwań klienta.