czwartek, 20 czerwiec 2024 14:09

Muzeum Motoryzacji Wena w Oławie otwarte

Muzeum Motoryzacji w Oławie Muzeum Motoryzacji w Oławie Fot: pixabay

19 czerwca w Oławie otworzyło się Muzeum Motoryzacji Wena, przyciągając pierwszych gości imponującą kolekcją pojazdów oraz przedmiotów z czasów PRL. Nowa placówka wzbudziła zachwyt odwiedzających, którzy podziwiali zarówno samochody, jak i starannie odtworzone elementy codziennego życia sprzed lat.

Czego się dowiesz:

  • Jakie pojazdy można zobaczyć w Muzeum Motoryzacji Wena w Oławie?
  • Jakie wrażenie zrobiła wystawa na odwiedzających muzeum?
  • Co poza samochodami można zobaczyć w Muzeum Motoryzacji Wena?
  • Gdzie znajduje się Muzeum Motoryzacji Wena i jakie są godziny otwarcia?
  • Jakie są ceny biletów do Muzeum Motoryzacji Wena?

Niesamowita kolekcja pojazdów

Muzeum Motoryzacji Wena, założone przez Tomasza Jurczaka, oferuje zwiedzającym wyjątkową ekspozycję na powierzchni ponad 7 tysięcy metrów kwadratowych. W kolekcji znajduje się 300 samochodów oraz 150 motocykli od polskich i zagranicznych producentów. "Maluchy" Fiaty 126p, Warszawy, Syrenki, Polonezy, Fordy, Mazdy, Volkswageny i Mercedesy to tylko niektóre z prezentowanych modeli. Wiele pojazdów to unikatowe egzemplarze, jak radiowóz milicji czy limuzyny Polskich Linii Lotniczych LOT.

Życie w PRL-u

Muzeum to nie tylko samochody. Wystawa „Życie w PRL-u” odtwarza mieszkanie z tamtych czasów, prezentując przedmioty codziennego użytku - od sokowirówek po proszki do prania, produkowane w Polsce. Instalacje, takie jak CPN, kiosk ruchu czy sklep mięsny, oddają klimat PRL-u. Tomasz Jurczak podkreśla, że celem muzeum jest nie tylko prezentacja pojazdów, ale również edukacja młodszego pokolenia o polskiej motoryzacji i historii.

Tomasz Jurczak: "To pierwszy dzień, gdy nasze muzeum jest otwarte dla zwiedzających. Jest to spełnienie moich marzeń. Bardzo cieszy mnie zadowolenie i entuzjazm ludzi, którzy nas odwiedzili. Czyli jeden z wielu celów jest już spełniony. Następny to edukacja na temat dawnej i polskiej motoryzacji. Mało kto wie, że w latach 70. XX wieku byliśmy szóstym na świecie producentem jednośladów."

Wrażenia zwiedzających

Odwiedzający byli zachwyceni skalą i jakością ekspozycji. Damian z Bolesławca powiedział: "Jeździliśmy po różnych muzeach w Polsce i za granicą, ale czegoś tak ogromnego jeszcze nie widziałem". Ewa dodała: "Wielki ukłon dla pana Tomasza za to co stworzył – muzeum i Rajd Koguta, bo ten pomógł już wielu osobom w Oławie". Klaudia, 21-letnia odwiedzająca, podkreśliła: "Rzeczy z PRL-u tworzą magiczny klimat tamtych czasów, którego nie byłam w stanie poznać".

Damian z Bolesławca: "Jesteśmy, w szoku. Nie sądziłem, że zrobi to na nas takie wrażenie. Spodziewaliśmy się jakie samochody możemy zobaczyć i tego ile ich będzie, bo wcześniej śledziliśmy działalność pana Tomasza. Jednak dopiero zobaczenie tego na żywo, uświadomiło nam skalę tej kolekcji. Myśleliśmy, że obejdziemy to w dwie godziny, ale się pomyliliśmy. Jeździliśmy po różnych muzeach w Polsce i za granicą, ale czegoś tak ogromnego jeszcze nie widziałem."

Ewa: "Zobaczenie takiej liczby samochodów robi wrażenie, ale oddaje też wielkość pasji Pana Tomasza do motoryzacji i jego determinację. Wielki ukłon dla niego za to co stworzył – muzeum i Rajd Koguta, bo ten pomógł już wielu osobom w Oławie."

Klaudia: "Spodobały mi się przede wszystkim samochody, które tutaj zostały zgromadzone. Ich liczba, różnorodność i to z jaką starannością zostały odnowione. Druga kolekcja, jak dla mnie, nie ustępuje ona miejsca autom. Ale muszę przyznać, że rzeczy z PRL-u też się bardzo ciekawie ogląda. Są czymś niezwykłym i tworzą magiczny klimat tamtych czasów, którego jako 21-letnia kobieta nie byłam w stanie poznać."

Muzeum Motoryzacji Wena znajduje się przy ulicy Zielnej 1D w Oławie i jest otwarte przez 7 dni w tygodniu. Bilety można nabyć na miejscu oraz przez internet.

źródlo: Gazeta Wrocławska