poniedziałek, 01 kwiecień 2024 17:58

Wrocławskie organy w remoncie

Wrocławskie organy w remoncie Wrocławskie organy w remoncie fot: pixabay

Wrocław szykuje się na historyczny moment – remont największych organów w Polsce, znajdujących się w katedrze, jest już na horyzoncie. Sekretarz miasta, Włodzimierz Patalas, podkreśla wagę tego wydarzenia, które nie tylko przyciągnie uwagę miłośników muzyki, ale także stanie się atrakcją turystyczną. Umowa na renowację została podpisana 1 marca przez księdza proboszcza Pawła Cembrowicza oraz lidera konsorcjum, Dariusza Zycha.

 

Kapitalny remont wyjątkowego instrumentu

Dariusz Zych, kierujący firmą Zych Zakłady Organowe, stawiającą się na czele konsorcjum, podkreśla wyjątkowość zadania, jakie stoi przed nimi. Organmistrzowie będą mieli do wykonania wielkie wyzwanie - przywrócenie dawnej świetności organów, które przez lata używania uległy zużyciu. Choć instrumenty są zabytkowe, ich brzmienie ma być odnowione, zachowując autentyczność dźwięków sprzed ponad 100 lat.

Muzyka i turystyka. Przyszłość organów

Po remoncie organy w katedrze stanie się trzecim znakomitym instrumentem we Wrocławiu, obok organów w bazylice św. Elżbiety i Narodowego Forum Muzyki. Planuje się organizację koncertów, które przyciągną zarówno miłośników muzyki jak i turystów. Wprowadzenie nowych wiatrownic, znalezionych na Jasnej Górze, oraz gruntowny remont, mają nadać instrumentowi wrocławskiej katedry rangę największych organów w Polsce.

Remont organów w katedrze to nie tylko inwestycja w muzykę, lecz także w turystykę kulturalną Wrocławia, co stanowi kolejny krok w budowaniu wizerunku miasta jako centrum kultury i sztuki.