czwartek, 22 grudzień 2022 07:00

Fotograf na ślub... czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze

Jak wybrać fotografa na ślub Jak wybrać fotografa na ślub pixabay

Planując uroczystość ślubną oraz wesele, przyszli małżonkowie muszą podjąć wiele trudnych decyzji. Często od ich wyborów zależy samopoczucie gości oraz ich samych.

Jedną z takich decyzji jest wybór fotografa, który ma za zadanie upamiętnić magiczne chwile podczas tego jednego, niezapomnianego dnia. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę przy wyborze? Oto kilka rad, które na pewno ułatwią podjęcie odpowiedniej decyzji.

Zdefiniujcie swoje potrzeby.

Jak wybrać fotografa na ślub? To pytanie, które często stawiają sobie osoby organizujące swój ślub i wesele. Zanim jednak podejmiecie tę decyzję, warto zdefiniować własne potrzeby. Nie każdy fotograf pracuje tak samo- każdy posiada swój unikatowy styl. Musicie samodzielnie określić własne poczucie estetyki oraz stylizację, które będą odpowiadać Waszym charakterom. W Internecie można zapoznać się z pracami bardzo wielu fotografów, jednak warto skupić się na niuansach. Temu, jak fotograf ustawia do zdjęcia, czy preferuje mocny retusz, czy jednak realizm? Czy na jego zdjęciach dobrze uchwycone są emocję? Te wszystkie drobiazgi powodują, że wśród mnogości ofert można wychwycić „perełkę”, czyli fotografa, który w pełni odpowiada Waszym oczekiwaniom.

Spotkajcie się z fotografem

Sposobów na poszukiwanie idealnego fotografa jest wiele. Pierwszy to skorzystanie z ofert zamieszczonych w Internecie. Kolejnym są poszukiwania wśród fotografów pracujących w danym mieście. Trzecim sposobem jest korzystanie z polecenia znajomych, rodziny czy przyjaciół. Każdy z tych sposobów jest dobry, jednak zawsze należy wytypować kilku fotografów, z którymi chcecie spotkać się w „cztery oczy”. Podczas takiego spotkania warto mieć przygotowane konkretne pytania. O co warto pytać? Przede wszystkim o wizję zdjęć oraz o preferencje fotografa. Dobry fotograf to osoba, która umie słuchać i uwzględnić sugestię klienta. To osoba, w której towarzystwie czujecie się komfortowo i bez skrępowania. Wszak fotograf będzie bardzo blisko Was, przez długi czas. Posiadanie tak zwanego „wspólnego języka” jest bardzo istotne. Dzięki temu sposób komunikacji będzie prosty i przyjemny.

Nie podejmujcie decyzji zbyt pochopnie

Jeśli już wstępnie wytypowaliście najlepszego fotografa, warto teraz zapoznać się z efektami jego pracy. Jak wybrać fotografa na ślub?  Na pewno warto zapytać się o lata doświadczenia w tej branży. Przecież doświadczenie jest bardzo ważne nie zależnie od profesji. Jednak nie należy bazować jedynie na tej wiedzy... lata to tylko liczby! Czasem osoby młode, dysponują większą kreatywnością i otwartością na innowacyjne rozwiązania.
Można poprosić ponadto o dostępne recenzję oraz referencję. Być może kontakt z byłymi klientami fotografa pozwoli poznać jego mocne i te słabsze strony. Być może przy spotkaniu osoba może wydać się inna, niż jest podczas swojej pracy.
Koniecznie zapoznajcie się z portfolio fotografa. Przeglądając zdjęcia powinniście czuć, że sami chcielibyście być na nich. Wtedy wiadomo, że fotograf uchwyci te niepowtarzalne chwile, w taki sposób, który jest zgodny z waszym poczuciem estetyki. oraz indywidualnymi potrzebami.