wtorek, 02 lipiec 2024 18:03

Nowe przepisy taksówkowe we Wrocławiu

Spadek liczby licencji i pytania o ceny przewozów Spadek liczby licencji i pytania o ceny przewozów Fot: pixabay

Wrocław doświadcza znaczącego spadku liczby taksówkarzy w wyniku wprowadzenia nowych przepisów z ustawy o transporcie drogowym. Zmiany te, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, wywołały pytania o przyszłość cen za przewozy taksówkowe w mieście.

Czego się dowiesz:

  • Jakie są główne zmiany w przepisach dotyczących taksówek we Wrocławiu?
  • Jaki wpływ mają nowe przepisy na liczbę taksówkarzy w mieście?
  • Czy nowe regulacje wpłynęły na wzrost cen za przewozy taksówkowe?
  • Jakie wyniki przyniosły kontrole legalności przewozów taksówkowych we Wrocławiu?

Nowe wymogi i ich skutki dla branży

Od 1 lipca 2024 roku, z dniem wejścia w życie nowych regulacji, 855 licencji taksówkowych straciło ważność z powodu braku weryfikacji. Tomasz Sikora z Urzędu Miejskiego Wrocławia zwraca uwagę, że część z tych licencji należała do osób, które już nie pracowały jako taksówkarze, lecz znacząca liczba to przedsiębiorcy, którzy nie przeszli procesu weryfikacji w wymaganym terminie. Zaostrzone przepisy miały odpowiedzieć na problemy takie jak przypadki molestowania, a także na kwestie związane z bezpieczeństwem ogólnym.

Wpływ na ceny i dostępność taksówek

Analizy Instytutu Finansów Publicznych wskazują, że choć liczba taksówkarzy zmniejszyła się o prawie połowę, nie należy spodziewać się drastycznego wzrostu cen – prognozowany jest wzrost na poziomie maksymalnie 20%. Jednak zmniejszona liczba dostępnych taksówek z pewnością wpłynie na czas oczekiwania, zwłaszcza w godzinach szczytu, gdzie może on wzrosnąć z 5 minut do nawet 8.

Działania kontrolne i ich wyniki

Dodatkowe działania kontrolne przeprowadzone przez Wydział Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia, inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego oraz Straż Graniczną miały na celu weryfikację legalności przewozów. Kontrole ujawniły szereg nieprawidłowości, od braku polskich dokumentów pobytowych po brak uprawnień do kierowania pojazdem. Program "Legalna Taksówka" jest odpowiedzią miasta na potrzebę zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa i transparentności usług.

We Wrocławiu trwa proces dostosowywania się do nowych realiów rynku taksówkowego. Mimo pewnych wyzwań, miasto stara się zapewnić mieszkańcom dostęp do legalnych i bezpiecznych usług transportowych, zachowując przy tym kontrolę nad jakością świadczonych usług.

źródło: Gazeta Wrocławska