czwartek, 25 kwiecień 2024 16:48

Ochrona zbiornika Czernica przed złotymi algami we Wrocławiu

Ochrona zbiornika Czernica we Wrocławiu Ochrona zbiornika Czernica we Wrocławiu fot: pixabay

Koniec marca przyniósł działania mające na celu ochronę zbiornika Czernica przed złotymi algami. Pracownicy Wód Polskich zainstalowali nylonową siatkę, aby uniemożliwić dostęp ryb do zalewu podczas tarła. Niemniej, ta bariera utrudniała korzystanie z zalewu dla właścicieli łódek, którzy miały problem z wypłynięciem.

Czego się dowiesz:

  • Jakie działania podjęto na zbiorniku Czernica w celu ochrony przed złotymi algami?
  • Jakie rozwiązanie umożliwia żeglarzom opuszczenie siatki i wyjście z zalewu na rzekę Odrę?
  • Jak ocenia się ryzyko wystąpienia złotych alg pomimo podjętych działań zapobiegawczych?
  • Kto rekomenduje montaż siatki jako środek zapobiegawczy w kontekście złotych alg?
  • Jakie sygnały sugerują możliwość kolejnej katastrofy ekologicznej związanej z algami?

"Furtka" dla żeglarzy

W ostatnich dniach pojawiła się jednak rozwiązanie dla miłośników żeglarstwa. Przy wylocie z zalewu zainstalowano kołowrotek, umożliwiający czasowe opuszczenie siatki i wyjście z zalewu na rzekę Odrę. Sieć jest oznakowana bojami i nie jest przytwierdzona do dna, co umożliwia jej swobodne opadanie i podnoszenie.

Zagrożenie złotymi algami

Mimo podjętych działań, ryzyko wystąpienia złotych alg nadal jest wysokie. Ekspertów z Zespołu Zarządzania Kryzysowego Ministra Klimatu i Środowiska zalecają montaż siatki jako środek zapobiegawczy. Dodatkowo, warunki środowiskowe, takie jak zasolenie wody, temperatura i obecność biogenów, nadal sprzyjają rozwojowi tych inwazyjnych organizmów.

Czy czeka nas kolejna katastrofa ekologiczna?

Zagrożenie wystąpieniem złotych alg nadal jest realne, zwłaszcza w kontekście niekorzystnych warunków środowiskowych. Sytuacja w Kanale Gliwickim daje powód do niepokoju, sugerując wcześniejsze zakwity alg już w lutym. Wobec tych faktów, pytanie o możliwość kolejnej katastrofy ekologicznej pozostaje aktualne.

źródło: wroclaw.pl